Opisy technologii
BIOBUDOWNICTWO
Technologia Straw Bale – budujemy domy z kostek prasowanej słomy
Kamień, drewno, glina i słoma są jednymi z pierwszych materiałów wykorzystywanych przez człowieka w historii do budowania swoich domostw. Do dziś w wielu regionach świata są podstawowymi materiałami budowlanymi, wynika to przede wszystkim z powszechnej dostępności tych materiałów na całym świecie jak i ich świetnych właściwości.
Historia budowania z kostek prasowanej słomy – Straw bale zaczęła się od stworzenia mechanicznej prasy do wiązania słomy w połowie XIX w. Pierwsze wzmianki o budowie domów w tej technologii odnotowano w Stanach Zjednoczonych w Nebrasce pod koniec XIX w. Pierwszym osadnikom na tych terenach brakowało drewna, które było wówczas podstawowym materiałem budowlanym, zaczęli wykorzystywać kostki słomy do budowy domostw, i innych budynków publicznych.
ZALETY I WADY TECHNOLOGII STRAW BALE
- Domy budowane w tej technologii są ekologiczne, praktycznie zerowo emisyjne i niskoenergetyczne. Materiałami potrzebnymi do budowy domu jest: kamień, drewno, słoma, glina, piach, wkręty, gwoździe i kątowniki. 99% materiałów użytych przy budowie jest biodegradowalna, natomiast pozostały 1% można poddać recyklingowi. Przy budowie używamy materiałów lokalnych. Glinę i piach można często otrzymać spod fundamentów a drewno z pobliskiego tartaku. Nie musimy korzystać np. z cegieł do których produkcji jest wykorzystana ogromna ilość energii, wytwarzany dwutlenek węgla i substancje toksyczne. Cegłę zastępuje nam kostka słomy, która jest odpadem rolniczym i akumulatorem dwutlenku węgla. Przez co znacząco obniżamy koszty środowiskowe, emisyjne i finansowe.
- Domy te są długowieczne, solidne, mogą nam służyć całe życie. Najstarsze domy w tej technologii mają przeszło 100 lat i są w dobrym stanie po dziś dzień.
- Cechami charakterystycznymi dla domów budowanych z kostek prasowanej słomy jest fakt, iż są bardzo ciepłe i energooszczędne. Wynika to z właściwości słomy, która jest doskonałym termicznym izolatorem. Grube ściany około 50-60 cm posiadają świetny współczynnik przenikalności ciepła. Przy odpowiednio ocieplonym dachu osiągamy standard domu pasywnego, czyli zapotrzebowanie energetyczne poniżej 15 kWh/m2 rok. Dzięki temu zimą w domu jest ciepło a latem chłodno.
- Ściany pokryte tynkami glinianymi, które stosuje się w celu zabezpieczenia słomy, posiadają świetne właściwości antyalergiczne. Glina i słoma tworzy przyjazny człowiekowi mikroklimat dzięki dużym możliwościom paroprzepuszczalnym wilgoci, pary wodnej przez ściany. W pomieszczeniach utrzymuje się stała wilgotność powietrza na poziomie 50-55%. Tynki gliniane, charakteryzują się dużą wytrzymałością na ogień, często stosowanym rozwiązaniem jest wykańczanie wszystkich kątów prostych w domu na pół okrągło, żłobienie wnęk oraz budowanie półek pokrytych gliną, dzięki czemu dom staje się bardziej naturalny i oryginalny. Plastyczność gliny daje nam nieograniczone możliwości w tworzeniu artystycznych detali, które dodatkowo upiększą dom, tworząc w nim niepowtarzalny ciepły klimat.
- Wadą związaną z biobudownictwem jest fakt, iż w Polsce mamy tylko kilka firm zajmujących się tematem budownictwa naturalnego, przez co okres rozpoczęcia prac budowlanych, przez wykonawcę może być znacząco wydłużony.
- Przy małej powierzchni działki, minusem staje się fakt iż ściany mają około 50-60 cm szerokości, przez co budynek zajmuje większą powierzchnie, kosztem działki.
- W trakcie wysychania tynków z gliny dochodzi do pęknięć, które są usuwane po całkowitym wyschnięciu. Pęknięcia te zacierane są masą tynkarską.
TYNKI GLINIANE
Tynk gliniany jest najzdrowszym ze wszystkich tynków.
Wynika to z faktu, iż jest on w 100% naturalny. Posiada wiele korzystnych właściwości dla człowieka:
- Jest antyalergiczny, antystatyczny i po wyschnięciu nabiera właściwości przeciwgrzybicznych.
- Jedynym ograniczeniem gliny jest ludzka wyobraźnia, daje nam nieograniczoną możliwość tworzenia zdobień, żłobień, wykończeń artystycznych naszego domu.
- Tynki gliniane są paroprzepuszczalne, dzięki czemu regulują wilgotność w pomieszczeniach i utrzymują ją na stałym poziomie.
- Tynki gliniane charakteryzują się dużą wytrzymałością na ogień.
- Glina pochłania zapachy jakie wytwarzamy w domu.
- Tynk gliniany działa jak akumulator, ściany nagrzewają się w czasie dnia od promieni słonecznych i powoli oddają je wieczorem i nocą.
Łąki kwietne i Ogrody permakulturowe
ŁĄKI KWIETNE
Łąki Kwietne zamiast trawnika? Łąki Kwietne są ideą stworzoną przez botanika dr. hab. Łukasza Łuczaja. Większość z nas, nawet nie zastanawia się czy jest jakaś alternatywa dla trawnika. Ale czym właściwie jest trawnik? Trawnik jest najczęściej monokulturą, pozbawioną różnorodności biologicznej i barw. Dlatego trzeba poświęcać mu dużo czasu, wody i pieniędzy by utrzymać go w dobrej kondycji i wyglądzie. Łąki Kwietne są całkowitym zaprzeczeniem trawników, są pełne różnorodności biologicznej zarówno fauny jak i flory, nie wymagają podlewania, a kosi się je dwa, trzy razy do roku. W zamian przed domem mamy od wiosny do jesieni pełną gamę pachnących kwiatów i kolorowych motyli. Do tego pełnimy ważną role w przyrodzie, gdyż nasze podwórko staje się bankiem genów polskich roślin i owadów, które bezpowrotnie zanikają z naszych ziem. Nie bez znaczenia jest też funkcja edukacyjna jaką łąka może spełniać przy edukacji naszych dzieci i ich kontaktu z przyrodą.
OGRODY PERMAKULTUROWE
Permakultura jest gałęzią projektowania ekologicznego, gdzie człowiek współpracuje z naturą zamiast z nią walczyć. Korzyści z tej współpracy czerpią obie strony. Człowiek wytwarza zdrową żywność, uczy się obserwując naturalne procesy, a środowisko nie tracąc na tym spokojnie trwa. Permakultura polega na wnikliwej obserwacji procesów zachodzących w ekosystemach oraz zastosowaniu tych samych procesów w naszych ogrodach. Permakultura wykorzystuje:
- bioróżnorodność, tak zwane ,,korzystne sąsiedztwo” roślin,
- nie przekopujemy ziemi, robią to za nas dżdżownice,
- nie używamy chemicznych środków ochrony roślin, np. przy pladze mszyc korzystamy z ich naturalnych wrogów – biedronek, lub wytwarzamy preparat z pokrzyw.
Permakultura jest gwarantem zdrowej żywności w twoim domu, czas zastosować ją w twoim ogrodzie i sadzie.